Třinec - Kanaďanka 2012

Třinec 3.6.2012 cca 16:30 hodin – rána jak z děla, to pořadatelům spadl kámen ze srdce. Vše je uklizeno a může se jet domů. Ale raději po pořádku.

Je pátek 1.6.2012 Parta nadšenců včele s ředitelem soutěže se schází na nádrži Kanaďanka v Třinci a začíná organizovaný chaos. Úkol je jednoduchý - připravit tratě na 3. kolo Moravského poháru a oblastní postupovou soutěž lodních modelářů žáků pro kraje Zlínský, Moravskoslezský a Olomoucký. Na obloze se převalují mraky,občas i sprchne, teplota nic moc. Je zde problém – vodní plocha je místy zarostlá vodními rostlinami. Nejvíce jich je tam, kde mají být tratě. Kánoiky se pomalu plní hnědozelenou hmotou,která navíc nevábně páchne. O půl osmé přichází další přeháňka. Naštěstí se podařilo téměř vše připravit,protože teď to déšť myslí vážně. Z oblohy padá nepřerušovaný a hustý proud vody a nezbývá tedy než uklidit lodě a nářadí do boudy a sebe domů. Sraz opět zde v sobotu 2.6 před 8.00. V noci leje jak z konve. No nazdar!

Je sobota ráno, všude je mokro, ale hlavně svítí sluníčko. Rychle dokončit přípravy a hurá na nástup. 34 žáků v EX500 , 27 žáků a 14 dospělých v F4A a 5 žáků a 8 dospěláků v FSR ECO mini standart. Slušná účast, rozhodčí na platech budou mít šichtu. Za třinecký kroužek lodních modelářů z DDM letos bude bojovat 12 žáků.

Závodníci se rozcházejí a honem ke startovištím. Na EX500 chce každý ještě před volaným tréninkem vyzkoušet loď. Jezdí to všelijak ,a tak svážeči na kánoi nestíhají. Jedna lodička , Matyáše z Třince, se při jízdě podezřele ponořuje přídí do vln a najednou mizí pod vodou. Svážeč byl daleko,neměl šanci zasáhnout. To Dalibor, opět z Třince, má více štěstí. V poslední chvíli před ponořením ji svážeč akrobatickým chvatem zachraňuje a sklízí potlesk závodníků i přihlížejících. Ale již je zde rozhodčí a začíná se naostro. Jede i Matyáš s vypůjčenou lodí. I na stanovišti F4A začínají jízdy. Přerušují se jen při soutěžních jízdách FSR. Počasí je OK a začíná být i teplo – pohoda. V EX 500 začínají rozjížďky . Pro Třinec to vypadá nadějně. Filip Fedor má jisté 2.místo. Ondra Trombik může být třetí ,lépe řečeno mohl by být. S 30 body se při rozjížďce nevyhrává. Dalibor Sebera má trochu smůlu a končí 12. Ostatní třinečáci doplácejí na závodnickou nezkušenost. Zde je dobojováno, rychle upravit trať na nostalgické závody EX . Zde Třinec nemá žádného zástupce. První den závodů v Třinci se chýlí ke konci. Rychle uklidit co se dá před případnými nenechavci a odjezd domů sušit lodě a nabíjet baterky.

Neděle začíná nadějně. Svítí sluníčko, je teplo. Předpověď však optimistická není, ženou se bouřky a déšť. Ještě že se podařilo odjet většinu jízd F4A včera. Zbývá jen pár závodníků a případné rozjížďky, jedna jízda FSR a Seriál EX v kategorii EX500. Vše probíhá v pohodě a tentokrát i bez problémů s nedobrovolným ponořováním lodí. Smůla ale některé třinecké neopouští. Filipovi Fedorovi chybí snad milimetry v boji o první místo, a tak obhajuje to druhé v tuhých rozjíždˇkách před kroužkovým kolegou Šimonem Turkem . Ke své poslední soutěžní jízdě přichází Oliver Tkacz. Jeho loď po polovině dráhy začíná zpomalovat a těsně před stovkovými bójkami zastavuje – místo jistých 100 bodů je to nula. Neskutečná smůla – místo boje o druhé místo končí až 19. Ale i to patří k závodům.

Skončily jízdy i na stanovišti F4A a tak je čas zajezdit si pro radost . Hladinu Kanaďanky tak brázdí společně desítka válečných lodí, remorkérů , jachet i plachetnic všech velikostí postavených nejen pro závodění, ale především pro radost. A vo tom to je.

Po 13 hodině je nástup, vyhodnocení a předávání cen vítězům. V žácích se dařilo Třinci i v F4A, kde Fedor David s přehledem porazil kroužkového kolegu Vojtu Škorvánka na druhém místě , osmý byl Ondra Trombik a devátý Filip Fedor. Tentokrát třinečtí žáci překonali i dospělé - Odra Gglajcar skončil čtvrtý, Pavel Jordán šestý a Sváťa Hubáček sedmý. Všichni zůstali daleko za svými standardními výkony.

Je dobojováno, rychle vše uklidit. Zatahující se obloha a vzdálené hřmění dává tušit, že předpověď se mýlit nebude. Po nasednutí do aut se spouští vydatný déšť. Lépe to snad ani dopadnout nemohlo.